Išleistas „Mokyklinis augalų ir gyvūnų atlasas”

Gamtos_pazinimo_vadovas_cover_2013Lietuvos augalų ir gyvūnų pažinimas yra kiekvieno mūsų šalies piliečio garbės reikalas. Dar visai neseniai mūsų mokiniai per įvairių dalykų pamokas mokėsi gyvūnų, augalų, tačiau, pasikeitus programoms, papūtus naujiems švietimo vėjams iš vakarų šalių, jau galime aliarmuoti, kad mūsų mokiniai prastai arba visiškai nepažįsta savo artimiausios aplinkos.

Tačiau ką daryti, kad įvairių dalykų vadovėliuose apie tai beveik nešnekama arba perdėm aptakiai? Apmaudu, bet mokykloms nėra išleista literatūros, kuri apibendrintu būdu pateiktų Lietuvos augalų ir gyvūnų sąvadą. Tai kaip mokiniams atpažinti mūsų aplinkoje sutinkamus augalus ir gyvūnus? Kas jiems tai parodys?

Leidykla DIDAKTA, kelis metus ruošusi ir brandinusi idėją, išleido analogo neturintį Mokyklinį Lietuvos augalų ir gyvūnų atlasą.

Šį atlasą mokykloms rekomenduoja bei iš dalies jo leidybą parėmė Lietuvos biologijos mokytojų ir Lietuvos geografijos mokytojų asociacijos.

Šis 56 puslapių mokiniams, mokytojams, keliautojams ir visiems gamtos mylėtojams skirtas leidinys padės geriau pažinti Lietuvos gyvąją gamtą, svarbiausias mūsų krašto ekosistemas su joms būdinga augalijos bei gyvūnijos įvairove. Per pamokas bei ekskursijas į gamtą jaunieji gamtos tyrėjai galės ne tik sužinoti ar pasitikslinti jau žinomus augalų ir gyvūnų rūšių vardus, bet ir praturtinti žinias apie jų reikšmę gamtai ir žmonėms. Lietuvos saugomų teritorijų bei medžių – gamtos paminklų – žemėlapiai mokytojams ir keliautojams padės planuoti ekskursijų į gamtą maršrutus. Tai puiki mokymo priemonė, kurią galėtų turėti kiekvienas mokinys, juo labiau, kad šio atlaso labai didžiulė išliekamoji vertė.

Tai vienas pirmųjų leidinių, kuriame glaustai pateikta informacija apie būdingiausius, dažniausiai aptinkamų ar net retųjų augalų rūšių derinius skirtingose mūsų krašto ekosistemose. Daugumai ekosistemų apibūdinti parinkta po 20 būdingų augalų rūšių, prisitaikiusių prie tam tikrų ekologinių sąlygų: dirvožemio, drėgmės, apšviestumo ir kitų savybių derinio. Tačiau nepamirškite, kad gamtoje ne viskas paprasta ir nuspėjama. Todėl nenustebkite, jei aplankytoje pievoje rasite daugiau rūšių, nei pateikta leidinyje, jei ten aptiksite augalų, priskirtų prie kitų ekosistemų, jei leidinyje nepavyks rasti tokio augalo, kuris stiebiasi čia pat prieš jūsų akis… Tegul tai nestebina, nes Lietuvoje suskaičiuojama apie 1350 induočių augalų rūšių, o šis leidinys aprėpia tik labai mažą dalelę mūsų krašto augalų lobyno. Rimtesnėms studijoms nusiteikę gamtos mylėtojai į rankas gali paimti Lietuvos augalų atlasą ar Lietuvos raudonąją knygą, o sunkiau apibūdinamoms rūšims nustatyti pasitelkti dabar jau retenybe tampančius vadovus augalams pažinti, didinamąjį stiklą, dar vadinamą lupa, ar net mikroskopą.

Leidinyje pateikta mūsų krašto laukinių gyvūnų įvairovė: nuo mažiausių bestuburių iki stambiausių paukščių ir žinduolių. Vargu ar kas suskaičiavo, kiek Lietuvoje yra gyvūnų rūšių, tačiau žinoma, kad mūsų krašte galima aptikti apie 165 moliuskų, daugiau kaip 200 vėžiagyvių, 18 000 vabzdžių, 3 apskritažiomenių, 81 žuvų, 13 varliagyvių, 7 roplių, 343 paukščių bei 69 žinduolių rūšių. Leidinyje rasite glaustą informaciją apie būdingus gyvūnų morfologinius parametrus (ilgį, svorį ir kt.), tipingas buveines, rūšių paplitimą, gausą, dauginimosi ciklo ypatumus bei reikšmę žmogui ir gamtai. Tačiau kai kurių rūšių paplitimas ir gausa vis dar nepakankamai ištirti ir šiame leidinyje neaprašyti.

Vartydami leidinio lapus, susipažinsite su 275 augalų ir 295 gyvūnų rūšimis. Nepamirškite pasiimti leidinį ne tik vykdami į mokyklines ekskursijas. Jis pravers net ir trumpam išbėgus į gamtą, poilsiaujant prie jūros, ežero ar upės, lankantis sode, atostogaujant kaime, uogaujant, grybaujant, žvejojant ar su šeima keliaujant po mūsų kraštą. Net ir mieste galite pamatyti įvairių augalų ir net gyvūnų. Ar ne smagu būtų juos pažinti ir savo žiniomis nustebinti draugus ir namiškius?

Augalu-ir-gyvunu-atlasas.

Augalu-ir-gyvunu-atlasas4.

Augalu-ir-gyvunu-atlasas5.

Augalu-ir-gyvunu-atlasas7

Leidyklos ir autorių informacija

Share This Post
1 komentaras

Rašyti komentarą