Pažintinė mokinių išvyka į Žagarės regioninį parką

Žagarės ozas2013 m. gruodį Naujosios Akmenės Ramučių gimnazijos 3 klasių mokiniai aplankė Žagarės regioninį parką, kur sudalyvavo geografijos pamokoje „Žemės vidinė sandara ir ledyno suformuotas paviršius“. Pamokos metu buvo apibūdinta Žagarės regiono geologinė raida, aplankytos geomorfologinės vietos.

Žagarės regioninio parko darbuotoja maloniai supažindino su Žagarės atodanga, kuri driekiasi kairiajame Švėtės upės krante. Atodangoje aiškiai matyti dolomitų su gipso priemaišomis klodai. Ši atodanga geologiniu paminklu paskelbta 1964m., o 1985 m. priskirta respublikinės reikšmės paminklams. Žagarės dolomitas – tai maždaug prieš 360 milijonų metų seklioje jūroje susidariusios uolienos.

Regioninio parko darbuotoja papasakojo mokiniams apie unikalią Švėtės upės užtvanką. Žagarė vienintelė šiame krašte apdovanota kriokliu, kuris susidarė toje vietoje atsiradus žemės plutos lūžiui – prieš milijonus metų dėl tektoninių žemės gelmių judesių ties dabartine užtvanka įvyko sprūdis. Nusprūdusio rytinio bloko pažemėjimą užpildžiusius smėlius ir molius po paskutinio ledynmečio susidariusios Švėtės upės vandenys išplovė daug lengviau ir greičiau nei vakarinio bloko dolomitus. Dėl to susidarė krioklys.

Pasigrožėję įspūdingu vaizdiniu gimnazistai nukeliavo prie Žagarės ozo. Tai ilgas, siauras kalvagūbris, praslinkusių ledynų suformuotas iš smėlio, žvirgždo ir gargždo, sunešto tekančių tirpsmo vandenų į ledyno plyšius ir tunelius. Jis pats ilgiausias ir įspūdingiausias iš visų Lietuvoje esančių ozų, nes aplink kalvagūbrį plyti lygumos. Vaizdingiausioje ozo dalyje, pakilusioje į maždaug 20 m aukštį, dunkso Žvelgaičio piliakalnis. 830 m ilgio ozo atkarpa abipus piliakalnio 1964 m.paskelbta geologinių paminklu.

Laikas Žagarės miestelyje prabėgo labai greitai. Nuoširdžiai dėkojame Žagarės regioninio parko darbuotojai Andželikai Laksienei už prasmingą ir įdomią informaciją.


Geografijos mokytoja

Svetlana Makarčiuk

Share This Post

Rašyti komentarą