Gimstamumo lygis Lietuvoje toliau krenta. Per pirmuosius du šių metų mėnesius šalyje gimė maždaug dešimtadaliu mažiau vaikų nei pernai tuo pat metu. Ekspertų teigimu, išsilavinusios moterys gimdyti delsia dėl sunkumų derinti profesinį ir šeimos gyvenimą, dalį jaunų žmonių gali atbaidyti būsto prieinamumo problemos, karo ir klimato kaitos grėsmė.

Gimstamumas pamėnesiui smunka pamažu, iš ilgesnės perspektyvos skaičiai atrodo dar dramatiškiau – pavyzdžiui, pernai Lietuvoje gimė daugiau nei dukart mažiau vaikų nei prieš 30 metų.
Tai rodo Valstybės duomenų agentūros 15min pateikti duomenys.
„Dauguma jaunų moterų gauna aukštąjį išsilavinimą, taigi gimimai atidedami vėlesniam amžiui. Pagrindinis klausimas yra suderinti profesinį ir šeimos gyvenimą, taip pat svarbu paslaugos, infrastruktūra, vaikų darželiai, būstas“, – Žinių radijui sakė Makso Planko Demografinių tyrimų instituto Vokietijoje demografas, VDU dėstytojas dr. Domantas Jasilionis.
Jo teigimu, tarptautiniai tyrimai rodo, kad jaunosios kartos požiūris ima vis labiau skirtis nuo vyresniųjų – jie deklaruoja norą susilaukti mažiau vaikų.
„Mes ateinančiais dešimtmečiais mažėsime, nes yra mažiau galinčių gimdyti moterų. Reikia rūpintis saugumu, pavyzdžiui, kad jaunos šeimos nebijotų prarasti ar gauti paskolą“, – teigė D.Jasilionis.
Socialinės apsaugos ir darbo ministrė Inga Ruginienė sako, daug moterų dvejoti verčia neapibrėžtumas, kaip nėštumas ir vaikų auginimas paveiks jų karjerą.
Todėl, pasak ministrės, svarstant apie paramą dėmesys skiriamas ne tik išmokoms, bet ir didesniam vyrų įtraukimui, Seime yra iniciatyva plėsti mamadienius ir tėvadienius.
I.Ruginienė taip pat atkreipė dėmesį, kad vis aštrėja reprodukcinės sveikatos problema, valstybė turi rūpintis poromis, kurios turi bėdų dėl nevaisingumo.
Ministrė sakė, kad be valstybės finansinių sprendimų svarbus ir visuomenės požiūris – ji sakė ne kartą nustebusi, kaip mamos ar tėvai su mažais vaikais nėra užleidžiami prekybos ar paslaugų teikimo vietose, viešajame transporte.
„Valstybė suplanavusi nemažai priemonių, bet i visuomenė turi ištiesti pagalbos ranką, priimti priemones ir dar didinti spaudimą, kad valstybė daugiau darytų“, – teigė ministrė.
Pasak I.Ruginienės, nerimą gimdyti skatina ir neapibrėžta geopolitinė padėtis, todėl, pasak jos, kalbant apie saugumą reikia įtraukti ir socialinio saugumo dedamąją.
Su mažėjančio gimstamumo problema susiduria daugelis Europos šalių.
Ekspertai įspėja, kad mažėjantis darbingo amžiaus europiečių skaičius ateinančiais dešimtmečiais sukels didžiulę įtampą socialinės apsaugos sistemoms ir viešiesiems finansams.
Šaltinis: 15min.lt