ALFA.LT apie būsimąjį valstybinį geografijos egzaminą

book-n-globeŠie metai yra paskutiniai, kai galima rinktis mokyklinį geografijos egzaminą. Daugiau nei prieš metus patvirtintus šio mokomojo dalyko egzamino programą, nuo 2012-ųjų paskirta organizuoti valstybinį geografijos egzaminą. Šios naujovės geografų bendruomenė laukė beveik dešimtmetį.

Tikėjosi anksčiau

Kaip teigė Lietuvos geografijos mokytojų asociacijos prezidentas Rytas Šalna, jų bendruomenė seniai laukė šio sprendimo: „Valstybinis egzaminas turėjo būti įvestas anksčiau nei 2012-aisiais, nes kiti mokomi dalykai tokį statusą įgijo žymiai seniau. Aš įžvelgiu mūsų valdžios negebėjimą priimti sprendimų.“

Anot R. Šalnos, pirminiuose projektuose buvo numatyta leisti laikyti valstybinį geografijos egzaminą šiais metais: „Įdomiausia, kad programa buvo patvirtinta, ir egzaminas turėjo būti įvestas 2011-aisiais metais. Toks buvo sutarimas su geografų bendruomene, bet pasikeitus valdžioms, keičiasi planai, koreguojami projektai.“

Moraliai pasiruošę

Dėl taisomų projektų kol kas nėra patvirtintos ir egzamino programos, vykdomi pakitimai, organizuojami kursai vertintojams, apmokomi mokytojai. „Dar patvirtintos egzamino programos neturime, bet egzaminas jau 2012-aisiais. Aišku, mes esame moraliai pasiruošę“, – kalbėjo geografijos mokytojų asociacijos prezidentas.

Išbandė tik keletas

Nors egzamino programa koreguojama, tačiau kai kurie mokiniai galėjo išbandyti pavyzdines užduotis. „Bandomąsias užduotis sprendė tie mokiniai, kurių mokytojai dalyvavo jas rengiant, todėl apie platesnio masto užduočių susipažinimą negalime kalbėti“, – teigė R. Šalna. Programoje numatytos atvirojo tipo užduotys, pasirenkamieji klausimai, iliustracinės medžiagos vertinimas. Egzaminas turėtų apimti keturias temines sritis: geografinė informacija, gamtinė geografija, visuomeninė ir regioninė geografija. Egzaminą galės laikyti bendruoju ir išplėstiniu kursu besimokantys mokiniai.

Informacijos nepritrūks

Paklaustas, ar nereikės perrašyti vadovėlių, ar nepritrūks informacijos ruošiantis sunkesnio lygio egzaminui, geografijos vadovėlių autorius R. Šalna šios problemos neįžvelgė: „Žymiai svarbiau paruošti užduotis, supažindinti mokytojus su jų tipais. Ne vien vadovėliai yra reikalingi ruošiantis egzaminams, pavyzdžiui, galima naršyti internete. Šiais laikais, manau, jokio informacijos vakuumo nebus.“

Žingsnis po žingsnio

Nors ledai pajudėjo, pasiruošimo darbai užtruko beveik dešimtmetį. Paprašytas pakomentuoti, kodėl geografijos egzaminas liko vienas iš paskutiniųjų mokyklinio tipo, Švietimo ministerijos atstovas Rimantas Jokimaitis pasiteisino, kad anksčiau geografija apskritai buvo dėstoma iki vienuoliktos klasės. „Kelias iki valstybinio brandos egzamino pailgėjo, nes iš pradžių reikėjo sudaryti sąlygas mokytis šio dalyko ir paskutinėse dvejose klasėse. Taip pat negali priimti sprendimo, kuris įsigaliotų tais pačiais metais, nes tada būtų nepatenkinti mokytojai.“ Paklaustas, ar mokyklinį egzaminą pakeitus valstybiniu padidės laikančiųjų skaičius, R. Jokimaitis susilaikė nuo ateities spėlionių, tačiau tikino, kad kai kurios universitetų programos pradės reikalauti valstybinio geografijos brandos egzamino.

Sėkmingas bendradarbiavimas

Už projekto rengimą atsakingas Švietimo plėtotės centro darbuotojas, Socialinių mokslų, dorinio ugdymo ir kūno kultūros poskyrio vedėjas Šarūnas Gerulaitis pasakojo, kad bendruomenė ilgai laukė geografijos mokslo valstybinio egzamino įvedimo ir aktyviai prisidėjo prie užduočių rengimo: „Rengiant projektą buvo bendradarbiaujama su mokytojais, jų asociacija, universitetų atstovais. Buvo ne tik tariamasi dėl užduočių, bet ir organizuojami vertintojams skirti kursai, kurie vyksta ir dabar.“ Anot pašnekovo, mokytojai buvo labai patenkinti vykdytais mokymais.

Be egzamino į geografijos studijas

Geografiją vienoje sostinės gimnazijoje dėstanti Irena Kusaitė džiaugėsi, kad įvedamas naujas valstybinis egzaminas: „Teigiamai vertinu pasikeitimus, nes dabar geografijos mokslas yra stipriai nuvertinamas, todėl tikimės jo pakilimo įvedus valstybinį egzaminą.“ Geografijos mokytoja pastebėjo, kad šalies universitetai nereikalauja mokyklinio egzamino arba retais atvejais prašo tik geografijos pažymio. „Anksčiau pasitaikydavo ir absurdų, kai būdavo nereikalingas net metinis pažymys stojant į geografiją. Su kolegomis juokdavomės, kad gali mokytis geografijos neturėdamas šio dalyko metinio pažymio.“ Mokytoja tikisi, kad įvedus valstybinį egzaminą pakils dėstomo dalyko prestižas, bus labiau motyvuoti mokiniai ir kolegos. „Tikimės, kad labiau vertins šį mokslą, nes dabar jį nepelnytai nuvertina. Aišku, buvo galima anksčiau įvesti šią naujovę, bet geriau dabar nei niekada.“


Share This Post
2 komentarai
  1. Tegul valdžia netrina makaronų, nes geografija 11-12 klasėje dėstoma jau keliolika metų, o per tiek laiko įvesti geografijos valstybinį egzaminą buvo galima senų seniausiai. Aplaidumas ir nieko daugiau, nepagarba mokytojams ir asociacijai, kuri tiek kartų šį klausimą kėlė, tačiau klierkams dzin…

  2. O kaip dabar bus su studijomis?? Ar padarys pagrindinį svertinį koeficientą geografijos egzamino vertinimą stojant i geo studijas?

Rašyti komentarą