Edukacinė programa KAUNO ISTORIJA ŽEMĖLAPIUOSE

Kauno fortasKauno tvirtovės VII forto muziejus pristato edukacinę programą: Kauno miesto istorija jo žemėlapiuose: gimtojo miesto raida XVIII—XX amžiuose.

Gyvendami blokiniuose daugiaaukščiuose bei šiuolaikiniuose mikrorajonuose, galime pamanyti, kad Kaunas visada buvo miestas su važinėjančiais autobusais, asfaltuotais keliais ir šviečiančiomis vitrinomis. Visgi buvo laikai, kai Kaunas atrodė kitaip. Tai, ką šiandien vadiname senamiesčiu, kažkada buvo visas miestas, o aplink jį kūrėsi nemažai smulkių gyvenviečių, palivarkų, dvarų.

Nori pamatyti kaip per du šimtmečius Kaunas vystėsi nuo mažo provincinio miestelio didingos karinės tvirtovės link, sužinoti kas buvo prieš šimtą metų dabartinių mikrorajonų vietoje, iš kur atsirado miesto rajonų pavadinimai bei kokia buvo pradinė didingų miesto pastatų paskirtis? Ateik į VII fortą ir dalyvauk edukacinėje programoje Kauno miesto istorija jo žemėlapiuose! Edukacinės programos metu bus demonstruojami unikalūs spalvoti aukštos kokybės Kauno miesto žemėlapiai bei istorinės foto nuotraukos. Dauguma demonstuojamos medžiagos nė karto nepublikuota jokiame leidinyje ir nėra prieinama net istorikams – todėl pasinaudok proga pagilinti savo istorijos žinias tam, kad labiau pamiltum Lietuvos laikinąją sostinę, savo gimtąjį miestą – Kauną!

Edukacinės programos trukmė: iki 2 valandų; Vieta: Kauno tvirtovės VII fortas
Edukacinės programos kaina: 100 Lt
Optimalus dalyvių skaičius: 20


Registruotis telefonu + 370 655 66550

Kauno tvirtovės VII fortas – turistams

Kadaise Vokietijos Kaizeris varžėsi su Rusijos Imperijos Caru, kurio balsas Europoje bus svarbesnis… Ir nutarė Rusijos Caras apsupti mūsų miestą galingais įtvirtinimais, ir tapo Kaunas viena didžiausių Rusijos imperijos tvirtovių…

Daug Nemuno vandens nuo to laiko nubėgo,  kadaise galingos imperijos išnyko, tačiau tebestovi Kauno fortai,  o tarpe jų įdomiausias — septintas. Talentingų meistrų rankomis pastatytas, dabartinės jo įgulos pastangomis atnaujintas ir išpuoselėtas, Kauno tvirtovės VII fortas tapo tikra miesto puošmena. XIX a. pabaigos mūrinis įtvirtinimas stebina lankytojus savo didingais pylimais, dailiais mūro fasadais, sunkiųjų pabūklų pozicijomis bei paslaptingais kazematais. Šiuo metu VII fortas — vienintelis Kauno tvirtovės mūrinis įtvirtinimas, kuriame vyksta tematinės ekskursijos, edukaciniai karo istorijos renginiai, o jo vartai svetingai atviri miestiečiams bei jų svečiams — forto teritorija bei jo kazematai saugūs turistams.

Lietuvos mokyklų moksleiviams ir visiems norintiems sukurtos įdomios bei interaktyvios edukacinės programos su gyvu eksponatų pristatymu bei informacijos pateikimu:

  1. Pirmasis Pasaulinis karas Lietuvoje: per svetimų valstybių dvikovą savosios valstybės atkūrimo link.
  2. Kauno miesto istorija žemėlapiuose: gimtojo miesto raida XVIII — XX amžiuose.
  3. VII fortas — lietuviška tragedija: žydų genocidas 1941 metais.
  4. Ginklo kelias: nuo titnago iki kulkosvaidžio. XIX — XX a. šaunamųjų ginklų istorija gyvai.

Restauruotuose kareivinių kazematuose aptiksite karybos istorijos bei karo technikos ekspoziciją — nuo titnaginio šautuvo iki greitašaudės Šaltojo karo laikų priešlėktuvinės patrankos, nuo XVIII a. Rusijos — Švedijos karo sviedinio iki XX a. kovinės raketos, tik VII forte Jūs pamatysite kaip vystėsi karo technika bei ginkluotė, palaikysite rankose tikrą istorinį ginklą. Ir tai tik keletas dalykų, kuriuos mes, VII forto įgula, esame paruošę.

Jūsų vaikai gali atšvęsti „karišką“ gimtadienį, kurio metu ne tik šauniai praleis laiką orientaciniame lobio ieškojime, šaudyme iš šautuvų, bet ir  bežaisdami susipažins su fortu bei išmoks kariškos drausmės. Įmonėms bei organizacijoms turime renginių pasiūlymus — Jūsų laukia savita aplinka pobūviams, komandiniam darbui, mokymams, „krikštynoms“ ar kitokiai įmonės šventei. Forto įgula yra pasirengusi atlikti sudėtingiausią užduotį, o forte sukauptos karinės technikos bei rekvizitų pakaks ne tik įspūdingam renginiui, bet ir vaidybiniam arba dokumentiniam filmui — juk pas mus viskas yra tikra!

Keletas faktų apie VII fortą :

1883 — 1889 m. Kauno tvirtovės III gynybos sektoriuje, dabartiniame Žaliakalnio rajone, statomas Kauno tvirtovės VII fortas, paskutinis Rusijos imperijos mūrinis fortas.

1924 — 1940 m. Atkūrus Lietuvos nepriklausomybę, forte įsikuria Lietuvos valstybės archyvas, forte saugomi iš Sovietų Rusijos gražinami jaunai valstybei svarbūs juridiniai dokumentai.

1941 — 1943 m. VII forte prasideda masinis žydų tautybės kauniečių naikinimas, per dvi 1941 metų savaites forte nukankinami keletas tūkstančių žmonių. Vėliau šiame gynybiniame įtvirtiniame laikomi ukrainiečių tautybės sovietiniai karo belaisviai. Forte nužudytos bei čia pat palaidotos aukos buvo ilgam pamirštos tiek sovietų valdžios, tiek ir visuomenės.

1945 — 1993 m. Forte įsikūręs „Vojentorg“ sovietinės kariuomenės dalinys naudoja jį kaip pramoninių prekių sandėlį. Fortui padaroma didelė žala — užkasami gynybiniai grioviai, ardomi pylimai, išdaužomi kareivinių fasadai. Sovietinių karių vandalizmo dėka fortas tampa visiškai netinkamu bet kokiam panaudojimui ir pavirsta į sąvartyną.

Nuo 2009 metų fortą valdo visuomeninė organizacija „Karo paveldo centras“ — Lietuvos karo istorijos entuziastus vienijanti nekomercinė vieša įstaiga. Prasideda unikalus forto restauracijos procesas, fortas tampa svarbiu Lietuvos karo istorijos bei karinio paveldo tyrimo bei saugojimo centru. Palaipsniui fortas atgauna savo istorinius bruožus ir pirmą kartą savo istorijoje tampa prieinamas lankytojams.

VII forto įgula – tai savanorių ir ambicingų žmonių kolektyvas, atviras naujiems ryšiams, pažintims ir naujovėms. Esame savo krašto patriotai ir jos istorijos mylėtojai, todėl pasirengėme ne tik aukoti savo laiką bei lėšas Lietuvos karinio paveldo saugojimui bei tvarkymui, bet ir padėti Jums pažinti tą džiaugsmą, kurį patiriame kiekvieną dieną būdami Kauno tvirtovės VII forte.  Žvelgiame į istoriją atsakingai ir orginaliai bei tuo pačiu skatiname Lietuvos paveldo objektų istorinę gyvastį. Junkitės prie mūsų, juk istorija neturi būti pamiršta!

Sekite mūsų naujienas facebook kanale  <Kauno tvirtovės VII fortas>  ir internetiniame puslapyje www.karopaveldas.lt

VšĮ Karo Paveldo Centras

Share This Post

Rašyti komentarą