Aralo jūra šokiruojančiai nuseko (Video)

Aralo_jura_2010Vienas didžiausių pasaulio ežerų nyksta. NASA paviešintos palydovinės nuotraukos atskleidžia nerimą keliančius pokyčius – vos per pora dešimtmečių tarp Kazachstano ir Uzbekistano esanti Aralo jūra nuseko iki neregėto lygio.

Aralo jūros vandens pokytis 
©mountaintravelbike.com

Kažkada ketvirtu pagal dydį ežeru pasaulyje buvusi Aralo jūra mažėja nuo septintojo dešimtmečio, tačiau pastaruosius 15 metų šis procesas vyksta itin sparčiai. Aralo jūra dabar yra vos dešimtadalis to, kas buvo prieš pora dešimtmečių. Mokslininkai pateikia gąsdinančius skaičius – kasmet ji nusenka apie 80 cm. Vakarų Mičigano universiteto mokslininkas Philipas Micklinas NASA sakė, kad pirmą kartą pastebėta, jog rytinė ežero dalis – visiškai išdžiūvusi.

Įvardijamos dvi ežero nykimo priežastys. Pirmoji – sausros 2005-2009 metais. Antroji – Kazachstano 2005 m. pastatyta užtvanka, kuri saugo vandens išteklius šiaurinėje ežero dalyje, tad pietinė senka.

„CBS News“ rašo, kad kaltę dėl Aralo jūros sekimo galima versti Sovietų sąjungai, nes nuo septintojo dešimtmečio ji nukreipinėjo ežero vandenis aplinkinių vietovių drėkinimui – Kazachstano, Uzbekistano ir Turkmėnijos dykumas vertė dirbama žeme.

Aralo jūros nusekimas jau turi milžiniškų pasekmių vietos žvejams. Be to, druskingas smėlis ir dulkes, kurie kyla iš atsivėrusio dugno, jau sukėlė nemažai kvėpavimo takų ligų aplinkiniams, daro milžinišką žalą jų derliui.

NASA taip pat teigia, kad vandens praradimas daro įtaką ir klimato pokyčiams – žiemos tampa šaltesnėmis, vasaros – karštesnėmis ir sausesnėmis.

Skaičiuojama, kad Aralo jūros atgaivinimui reikia apie 16 mlrd. JAV dolerių (apie 44 mlrd. litų) – tokios sumos nė viena Centrinės Azijos valstybė negali sau leisti. Tad panašu, kad kadaise vienas didžiausių ir gražiausių ežerų Azijoje liks krateriu.

Šaltinis: 15 min.

Share This Post

Rašyti komentarą