Mokiniai vienai dienai tapo tyrėjais

Tyrejo diena_2_RadviliskisRadviliškio Lizdeikos gimnazijoje jau antrus metus vyko tiksliųjų ir gamtos mokslų konferencija „Tyrėjo diena – 2“. Šios konferencijos tikslas – sudominti mokinius gamtos bei tiksliaisiais mokslais, supažindinti su kuo įvairesnėmis šių mokslų sritimis.

Teorinės paskaitos – būsimų studijų repeticija. Supažindinti gimnazistų bei jų svečių iš kitų mokyklų su tiksliųjų mokslų įdomybėmis į Lizdeikos gimnaziją atvyko dėstytojai bei studentai iš Vilniaus universiteto, Šiaulių, Kauno technologijos, Vilniaus Didžiojo universitetų. Užsiėmimai pasidalino į dvi grupes – teorinius bei praktinius. Konferencijos metu mokinių grupės keitėsi – po praktinių užsiėmimų ėjo klausytis teorijos ir atvirkščiai. Galbūt praktiniai užsiėmimai buvo dinamiškesni, tačiau mokiniams patiko ir teorija, iliustruota įdomiomis skaidrėmis.

Profesorius Arūnas Bukantis skaitė paskaitą apie priežastis, kurios skatina klimato šiltėjimą. Tikrai įdomu buvo sužinoti apie Lietuvoje augančius invazinius augalus bei jų poveikį aplinkai.

ŠU ekologijos ir aplinkotyros studentas Lukas Petrulaitis pasakojo apie Lietuvos pajūrį ardančius erškėčius, atsiradusius pas mus iš Azijos.

Apie invazinius gyvūnus mokiniai sužinojo ŠU profesorės, botanikos sodo direktorės Astos Klimienės paskaitoje. Mokiniai nusprendė, kad visi gyvūnai naudingi, net invaziniais vadinami žiurkėnai.

Kai kuriems mokiniams paskaita apie Saulės sistemos kilmę pasirodė per daug moksliška – KTU docentas V.Stankus pateikė daug mokslinių terminų, tačiau besidomintiems Saulės sistema bei visatos sandara paskaita pasirodė įdomi.

Ilgiausiai mokiniai užtruko fizikos mokytojo eksperto Viktoro Karmono paskaitoje „Raketinis modeliavimas“. Mokytojas atsivežė daugybę raketų modelių, ne ką mažiau iškovotų varžybose apdovanojimų. V. Karmonas, raketinio modeliavimo entuziastas, su užsidegimu pasakojo apie raketų modeliavimą, varžybose patirtus nesklandumus bei pergalių džiaugsmus. Kai kuriems mokiniams bei mokytojams ši paskaita priminė mokytojo mono spektaklį – taip įdomų buvo žiūrėti į lektorių.

Pasak Lizdeikos gimnazijos laikinosios direktorės Inos Bajarauskaitės, tokios teorinės paskaitos padeda mokinias pasiruošti būsimoms studijoms: moko atsirinkti bei analizuoti paskaitos medžiagą, skatina pasidomėti moksliniais terminais. Praktiniai užsiėmimai moko dirbti grupėje. Praktiniai užsiėmimai, vykę konferencijoje „Tyrėjo diena – 2“, iš mokinių taip pat pareikalavo teorinių žinių.

Štai ŠU dendrologo Vaido Juknevičiaus užsiėmime „Augalų dėlionė“ reikėjo prie augalo lapų pridėti jo žiedus ar sėklas, uogas. Tad norint teisingai surinkti visą „rinkinuką“, reikia pažinti augalus.

Nemažai gerų emocijų mokiniams sukėlė edukacinis žaidimas „Ekosistemos“, vedamas ŠU vyresniosios specialistės Indrės Šakytės. Čia mokiniai turėjo įsivaizduoti esą medžiai, stirnos, krūmai. Žaidimo vedėjos keliami klausimai vertė mokinius susimąstyti apie ekosistemos kaitą. Štai paklausti, kas atsitiks, jei miške atsirastų žmogus, mokiniai atsakė: „Nieko nebeliktų: nei medžių, nei stirnų“. Gal jie ir teisūs, bet juk ne visi žmonės brutalūs naikintojai. Tokie užsiėmimai mokė jaunimą dirbti grupėje, kartu priimti sprendimus.

Nemažai juoko sukėlė fizikos eksperimentai, demonstruoti KTU ugdymo centro studentų. Buvo ultravioletiniais spinduliais tikrinami pinigai bei dokumentai, sukūrus elektros statinį lauką buvo „tobulinamos“ merginų šukuosenos – elektros laukas ilgus plaukus kėlė į viršų. Galbūt šie eksperimentai paskatins kai kuriuos mokinius susidomėti fizikos studijomis.

Šios konferencijos metu mokiniai turėjo galimybę apsilankyti zoologijos sode „Nariuotakojai mokykloje“. Mokiniai susipažino su kinietiškomis  gyvalazdėmis, keliomis tarakonų bei vorų rūšimis. Nelabai mieli šie gyvūnėliai, tačiau pamatyti juos terariumuose įdomu. Tiesa, patirta ir netektis – nuo senatvės mirė viena gyvalazdė. Pasirodo, jos gyvena apie tris mėnesius, o paskui miršta nuo senatvės, tačiau palieka nemažai palikuonių.

Konferencijos „Tyrėjo diena – 2“ metu 43 mokiniai išvyko į edukacinę kelionę. Jie aplankė Kauno T.Ivanausko zoologijos muziejų ir Kauno sveikatos mokslų universiteto anatomijos muziejų.

Susitikimus su mokslininkais parėmė Savivaldybė Lizdeikos gimnazijos gamtos bei tiksliųjų mokslų mokytojai džiaugiasi, kad mokiniams susitikti su mokslininkais padeda Radviliškio rajono savivaldybė. 2012 metais vykusiam renginiui „Mano žemė“ draugijos „Lietuvai pagražinti“ Radviliškio skyrius skyrė 500 litų, 2013 metai konferenciją „Tyrėjo diena – 1“ tūkstančiu litų parėmė Savivaldybės administracija, o šiais metais buvo skirti 2000 litų parašius projektą, pinigai skirti pagal Lietuvos respublikos savivaldybių aplinkos apsaugos rėmimo specialiąją programą. Šiais metais matematikos mokytoja J.Caporkienė bei biologijos mokytoja A.Šmukštienė vėl rašė projektą ir tikisi gauti finansavimą mokinių bei mokslininkų susitikimui kitąmet.

Radviliškio Lizdeikos gimnazijos

geografijos mokytojas metodininkas

Romusas Labanauskas

Share This Post

Rašyti komentarą