Kas gi tos 13 šalių, su kuriomis neturime diplomatinių santykių?

south-sudan-photo-2Lietuva pirmadienį užmezgė diplomatinius santykius su tolima salų valstybe Ramiojo vandenyno pietuose Vanuatu, tačiau pasaulyje liko dar 13 šalių, su kuriomis diplomatinių santykių vis dar neplėtojame. Kas jos?

Bendrąjį komunikatą pasirašęs užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius pažymėjo, kad Lietuvos apsisprendimą užmegzti santykius su šia šalimi nulėmė tai, kad Vanuatu užmezgė diplomatinius santykius su Gruzija, kartu pripažindama Gruzijos teritorinį vientisumą.

Pasak Lietuvos diplomatijos vadovo, pagarba kitų valstybių suverenitetui ir sienų neliečiamybei yra kertiniai tarptautinių santykių principai. Su kai kuriomis šalimis Lietuva itin ilgai neturėjo oficialių santykių, nors kaimynai juos buvo užmezgę. Antai Fidžis, su kuriuo seniai bendrauja Lenkija, Latvija ir Estija, Lietuvai ilgą laiką buvo savotiškas tabu dėl ten kadaise vykusio karinio perversmo. Su šia svarbia Ramiojo vandenyno šalimi užmezgėme santykius tik 2013 metais.

Vanuatu tapo 181 valstybe, su kuria Lietuva užmezgė diplomatinius santykius. Jungtinių Tautų narėmis šiuo metu yra 193 pasaulio valstybės.

Užsienio reikalų ministerijos teigimu, Lietuva šiuo metu nėra užmezgusi diplomatinių santykių su šiomis šalimis:
Bisau Gvinėjos Respublika,

Butano Karalystė,

Centrinės Afrikos Respublika,

Kongo Demokratinė Respublika,

Maršalo Salų Respublika,

Papua Naujoji Gvinėja,

Pietų Sudano Respublika,

Pusiaujo Gvinėjos Respublika,

Somalio Federacinė Respublika,

Svazilando Karalystė,

Sudano Respublika,

Tongos Karalystė,

Tuvalu.

south-sudan-photo-2Sudano respublika

Su visomis šiomis valstybėmis Lietuva yra numačiusi užmegzti diplomatinius santykius – sprendimus dėl to yra priėmę Seimas ir Vyriausybė. Tačiau, anot Užsienio reikalų ministerijos Informacijos ir viešųjų ryšių departamento, tai – dvišalis veiksmas, todėl kartais diplomatinių santykių užmezgimo procedūra užtrunka ilgiau.

Vienoms iš šių valstybių išsiųstos (arba gautos) oficialios notos. Diplomatinių santykių užmezgimo procedūros taip pat aptariamos susitikimų metu. Su tokiomis valstybėmis stengiamasi organizuoti dvišalius užsienio reikalų ministro ar kitų URM pareigūnų susitikimus tarptautinių renginių metu.

Iš kai kurių valstybių vyriausybių kol kas negauti atsakymai į Lietuvos notas arba jau laukiama tinkamos progos pasirašyti.

Kai kuriais atvejais Lietuva susilaikė nuo diplomatinių santykių užmezgimo dėl ES sankcijų taikymo.

Šaltinis: technologijos.lt

Share This Post

Rašyti komentarą