Geologai ištyrė unikalų karjere aptiktą riedulį

riedulys-71999780Lietuvos geologijos tarnybos prie Aplinkos ministerijos specialistai Šaltiškių molio karjere (Akmenės raj.) tyrė unikalų Lietuvoje radinį – iš granito ir diabazo sudarytą maždaug 3 m ilgio ir 2 m pločio riedulį.Radinys įdomus dėl jame esančių uolienų intarpų. Jų forma įvairi: stačiakampio, lęšio, netaisyklinga. Kai kurie intarpai turi gana aštrius kampus, o kai kurie tokių neturi, yra aptakių formų. Dauguma intarpų turi šviesias, tikriausiai talpinančio granito/granodiorito sudėties gyslas.

riedulys-71999780

Aptiktas riedulys – puikus magmų maišymosi (angl. magma mingling) pavyzdys. Šis reiškinys vyksta, kai į nepilnai išsikristalizavusį granitinį kūną, kurio lydymosi temperatūra yra apie 700°C, įsiskverbia tamsi bazaltinė magma, kurios lydymosi temperatūra yra žymiai aukštesnė, apie 1000–1100 °C. Dėl to, bazaltinė magma staigiai išsikristalizuoja ir susidaro tokie intarpai.

Tyrimą inicijavo Mosėdžio gimnazijos geografijos mokytojas metodininkas, paleontologijos būrelio vadovas Virgilijus Pajarskas. Radinys bus įtrauktas į Lietuvos geotopų sąrašą. Riedulį ketinama iš karjero iškelti ir eksponuoti lankytojams prieinamoje vietoje.

Šaltinis: delfi.lt

LGMA: džiaugiamės mūsų asociacijos nario Virgilijaus Pajarsko iniciatyva ir neblėstančiu savo krašto domėjimusi!

Share This Post

Rašyti komentarą