Lietuvoje gimsta kalnakasyba: prie Kauno statys anhidrido kasyklą

anhidritas-5a3cf32dd7aefDruskininkų UAB „Margasmiltė“ informavo Kauno raj. Pagirių kaimo bendruomenę, kad kitąmet prasidės paruošiamieji ahnidrido kasyklos statybų darbai, o 2020 m. ją planuojama atidaryti. Kalnakasyba taps nauja šalies ūkio šaka.

Kasykla bus statoma į pietvakarius nuo Garliavos esančiame Pagirių kaime. Čia yra išžvalgytas anhidrido telkinys, maždaug 300 m gylyje čia slūgso daugiau kaip 235 mln. t šio mineralo.

„Išgaunama anhidrito išteklių dalis yra apie 80 mln. t pagal preliminarią kasimo kamerų technologijos koncepciją“, – rašoma įmonės tinklalapyje.

Anhidridas. „Wikimedia Commons“ nuotr.

Anhidritas yra sulfatų klasės mineralas. Ekspertai tvirtina, kad Pagirių anhidritas yra 97-98% grynumo ir ypač retai pasitaikančios melsvos spalvos. Anhidritas naudojamas gipso dirbinių pramonei, sulfatinėms trąšoms, anhidritiniam cementui, sieros rūgščiai gaminti, o geresnės kokybės, koks yra Pagiriuose, – apdailai, baldams, skulptūroms, suvenyrams ir papuošalams. Pavyzdžiui, „Achema“ kasmet iš Vokietijos ir Ispanijos įsiveža apie 70.000 t mažesnio grynumo anhidrito. Šio mineralo reikia ir „Akmenės cemento“ gamyklai, kuri žaliavą gabena iš Baltarusijos.

Didelę dalį iškasenų „Margasmiltės“ vadovai planuoja parduoti užsienyje, o telkinį eksploatuoti bent 100 metų.

Vaizdo rezultatas pagal užklausą „anhidritas“

Anhidrito telkinys. diena.lt

30 mln. Eur investicijos

Margasmiltė“ Pagiriuose yra įsigijusi 6,4 ha sklypą, kuriame ir ketina įrengti požeminę kasyklą. Valdas Sabaliauskas, „Margasmiltės“ generalinis direktorius, sako, kad anhidritą planuojama pjaustyti blokais, kita dalis bus skaldoma. Procesas vyks po žeme, be sprogdinimų. Specialūs atitvarai izoliuos aplinką nuo projekto teritorijoje galimo triukšmo.

Anhidrito blokus planuojama gabenti sunkvežimiais, todėl šalia geležinkelio sankasos numatyta įrengti kelią.

„Margasmiltė“ turi anhidrito gavybos licenciją ir yra atlikusi visus reikiamus formalumus, tarp jų ir poveikio aplinkai vertinimą. Kalnakasyba taps nauja šalies ūkio šaka, todėl projektas pretenduoja gauti valstybinės reikšmės statusą.

Pasak p.Sabaliausko, įmonėje bus sukurta 120 naujų darbo vietų. Skaičiuota, kad Pagirių kasykla galėtų paskatinti dar 650-700 netiesioginių darbo vietų kūrimą. Investicijos dydis vertinamas 30 mln. Eur. Šias lėšas planuojama užsitikrinti pasitelkiant Europos investicijų (EIB) bei Šiaurės investicijų bankus.

Įrengusi požeminę infrastruktūrą, „Margasmiltė“ planuoja investuoti apie 5 mln. Eur į anhidrito plokščių gamyklos statybas.

Šaltinis:vz.lt

Share This Post

Rašyti komentarą