Kai kepina be gailesčio: kokie yra oro temperatūros rekordai Lietuvoje ir pasaulyje?

2-1-hotDaugelis mėgstame karštas vasaras, bet kai termometras už lango rodo jau nebe dvidešimt kelis, o trisdešimt kelis ar net beveik keturiasdešimt laipsnių, lauke būti jau ne taip norisi. Šį birželį Lietuvoje termometro stulpelis taip pat perlipo ne tik trisdešimt, bet ir trisdešimt penkis laipsnius.

Visgi Lietuvoje yra buvę ir dar karštesnių dienų. Portalo 15min rubrika „Ar žinai?“ kviečia susipažinti su karščio rekordais Lietuvoje ir pasaulyje.

Oro temperatūra standartiškai yra matuojama 1,5 m aukštyje nuo Žemės paviršiaus, šešėlyje. Tokiomis aplinkybėmis temperatūra išmatuota ir fiksuojant visus toliau minimus rekordus.

Karščio ir vasaros meteorologiniai rekordai Lietuvoje

Aukščiausia Lietuvoje kada nors fiksuota temperatūra yra 37,5 laipsnio. Tokia temperatūra 1994 m. liepos 30 d. buvo užfiksuota Zarasuose.

Aukščiausia viso mėnesio vidutinė temperatūra yra 22,2 laipsnio. Tokia temperatūra 2010 m. liepą buvo fiksuota Biržuose ir Panevėžyje.
Aukščiausia visų metų vidutinė temperatūra yra 9,5 laipsnio. Tokia temperatūra buvo fiksuota 1990 ir 2015 m. Nidoje.
J.Lapienytės/15min nuotr./Zarasai vasarą
Šiemet Lietuvoje buvo užfiksuotas birželio karščio rekordas: birželio 12 d. Kaišiadoryse temperatūra siekė 35,7 laipsnio.

Ankstesnis karščio rekordas birželį buvo fiksuotas 2016 m. birželio 25 d. Tądien Pakruojyje temperatūra siekė 35,4 laipsnio.

Karščio rekordai pasaulyje

Ilgą laiką – beveik 100 metų – buvo manyta, kad aukščiausia kada nors užfiksuota oro temperatūra žemėje yra 58 laipsniai. Tokia temperatūra 1922 m rugsėjo 13 d. buvo užfiksuota Azizijos miestelyje Libijoje (Šiaurės Afrika).

Tačiau 2012 m. Pasaulinės meteorologijos organizacijos atliktas tyrimas parodė, kad prieš 90 metų pasitelkti matavimo metodai nebuvo patikimi ir kad tikroji temperatūra buvo 7 laipsniais žemesnė. Tad šis rekordas buvo išbrauktas iš rekordų knygų.

Nuo tada laikoma, kad aukščiausia Žemėje kada nors patikimai užfiksuota oro temperatūra – 56,7 laipsnio – buvo užfiksuota Fernes Kriko kaime Mirties slėnyje Kalifornijos valstijoje JAV 1913 m. liepos 10 d.

Esama liudijimų, kad temperatūra Žemėje buvo pakilusi ir aukščiau – pavyzdžiui, kad 1949 m. Portugalijoje po „karščio sprogimo“ meteorologinio reiškinio temperatūra buvo pasiekusi 70 laipsnių. Tačiau šie liudijimai meteorologų nebuvo patvirtinti.

Tunise 1931 m. buvo užfiksuota 55 laipsnių temperatūra, bet šio matavimu tikslumu irgi abejojama.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Turistai vaikšto po Mirties slėnį Kalifornijoje
54 laipsnių temperatūra jau šiais laikais – atitinkamai 2016 ir 2017 m. – buvo patikimai užfiksuota Kuveite ir Irane. 54 laipsnių temperatūra 2013 m. buvo fiksuota ir tame pačiame Mirties slėnyje JAV.

Aukščiausia temperatūra žemyninėje Europoje buvo užfiksuota Graikijoje: 1977 m. termometro stulpelis Atėnuose rodė 48 laipsnius.

2017 m. Omane buvo pasiektas temperatūros naktį rekordas: per naktį temperatūra nebuvo nukritusi žemiau 44,2 laipsnių ribos.

Kalifornijoje 2012 m. buvo užfiksuota aukščiausia temperatūra lietaus metu: termometro stulpelis rodė 46,1 laipsnio.

Šaltinis:15 min.lt

Share This Post
1 komentaras
  1. Kaip D. J. Trump vis dar nesupranta, kad vyksta globalinis atšylimas ir jeigu nieko nekeisim, tai žemė gali tiesiog neatlaikyti…

Rašyti komentarą