Praėjusi žiema Lietuvoje buvo šilčiausia per visą stebėjimų laikotarpį

Lietuvos hidrometeorologijos tarnybos (LHMT) duomenimis, 2019/2020 m. kalendorinė žiema Lietuvoje buvo šilčiausia per visą meteorologinių stebėjimų laikotarpį! Vidutinė žiemos mėnesių oro temperatūra buvo 2,6 °C, o tai yra kur kas šilčiau už vidutinę daugiametę kalendorinės žiemos temperatūrą (1981-2010 m. žiemos oro temperatūros vidurkis Lietuvoje yra -2,8°C). Šios žiemos visi mėnesiai buvo kur kas šiltesni už įprastines daugiametes normas.

„Iki šiol šilčiausia žiema Lietuvoje buvo 1989/1990 m., kai vidutinė žiemos mėnesių oro temperatūra buvo 1,0 °C,“ – teigia LHMT klimatologas Donatas Valiukas.
Pasak jo, pastovaus oro temperatūros perėjimo per nulį, kai ir fiksuojama klimatologinė žiemos pradžia, šiais metais nebuvo – klimatologinė žiema net nebuvo atėjusi.
Žemiausia šios žiemos oro temperatūra Lietuvoje buvo vos -8,9 °C registruota vasario 5 d. Rokiškyje (žemiausios oro temperatūros rekordas Lietuvoje yra -42,9, registruotas 1956 02 01 Utenoje). Aukščiausia šios žiemos temperatūra buvo išmatuota vasario 17 d. Nidoje +13 °C.
„Šių metų žiemos mėnesiai išsiskyrė ne tik aukšta oro temperatūra, bet ir besniegėmis dienomis, per visus tris žiemos mėnesius buvo vos keletas dienų su sniego danga, o tai yra pirmas toks atvejis per visą meteorologinių stebėjimų istoriją,“ – akcentuoja D. Valiukas.
Dažnai žiema apibūdinama ir šalčio (ledo) dienų skaičiumi. Šalčio dienos fiksuojamos tada, kai maksimali oro temperatūra visą parą nepakyla aukščiau 0°C ir yra neigiama. Tokių dienų šią žiemą buvo vos 1-2 didžiojoje Lietuvos dalyje, 6-8 rytinėje šalies dalyje, o vakarinėje Lietuvoje tokių dienų neregistruota apskritai. Įprastai tokių šalčio dienų Lietuvoje turėtų būti po keliasdešimt (pav). Šalčiausia žiema Lietuvoje buvo 1969/1970 m., kai vidutinė mėnesių oro temperatūra buvo  -8,9 °C.

Vykstant globaliai klimato kaitai, žiemos iš visų metų sezonų sušilo labiausiai. 

Šalčio dienų (kai Tmax < 0) skaičius SKN (kairėje),  2019/2020 žiemos (dešinėje).

 

Šaltinis: meteo.lt

Share This Post

Rašyti komentarą