Iš ministerijos – žinios apie tai, kaip atrodys Rugsėjo 1-osios šventė ir mokslo metai: įprasta rutina tai pavadinti sunku

Praeitą savaitę Vyriausybė patvirtino nutarimo „Dėl valstybės lygio ekstremaliosios situacijos paskelbimo“ pakeitimus, kurie svarbūs ir švietimo įstaigoms. Ar tėvai, kurie nesutiko skiepytis, galės lydėti savo atžalas į mokyklą rugsėjo 1-ąją? Ar mokiniams, susirgusiems ir ilgai besigydantiems nuo COVID-19 numatyta galimybė mokytis ne klasėje? Galiausiai, kaip šiuos metus leis abiturientai? Švietimo, mokslo ir sporto ministrės patarėjas pasakoja apie tai, kaip atrodys Rugsėjo 1-osios šventė ir artėjantys mokslo metai: regis, įprastos mokyklinės rutinos tikėtis dar tikrai anksti.

© DELFI / Andrius Ufartas

Mokysis tik kontaktiniu būdu

Pasak Švietimo, mokslo ir sporto ministerijos (ŠMSM) ministrės Jurgitos Šiugždinienės patarėjo Dainoro Luko, ŠMSM bei Sveikatos apsaugos ministerija sutarė, kad ikimokyklinis, priešmokyklinis ir pradinis ugdymas vyks tik kontaktiniu būdu, laikantis patvirtintų saugumo priemonių.

„Pagrindinio, vidurinio ugdymo klasių bei pirminio profesinio mokymo programų mokiniai taip pat mokysis kontaktiniu būdu, tačiau esant itin sudėtingai situacijai, priėmus atitinkamą Vyriausybės sprendimą, mokytis kontaktiniu būdu galėtų tuo atveju, jei klasė būtų imunizuota, kai joje pakankamai daug persirgusių ir/ar paskiepytų mokinių arba reguliariai testuojamasi“, – sako D. Lukas.

Anot ministrės patarėjo, visose mokyklose bus sudarytos sąlygos mokiniams savanoriškai testuotis, mokiniai skatinami reguliariai tikrintis sveikatą.

Asociatyvioji nuotr.

Asociatyvioji nuotr.

„Stebėdama ir vertindama situaciją, Vyriausybė atskirai spręs, kokiu atveju galėtų įsijungti griežtesnis scenarijus. Tokį sprendimą Vyriausybė priimtų įvertinusi ne vieną kriterijų. COVID-19 ligoniams skirtų 300 lovų užimtumo rodiklis, kuris galės būti taikomas kitų veiklų ribojimui, nebus lemiamas darželių ir bendrojo ugdymo mokyklų, neformaliojo vaikų švietimo veikloms. Svarbu užtikrinti, kad visų vaikų sugrįžimas į mokyklas būtų kuo saugesnis tiek jiems, tiek jų šeimoms. Todėl raginame visus savanoriškai testuotis ir skiepytis“, – sakė ŠMSM kancleris Julius Lukošius.

Abiturientai į mokyklas eis net esant sudėtingai pandeminei situacijai, studentams – kita tvarka

Pasak ministerijos atstovų, net ir esant sudėtingai pandeminei situacijai, abiturientai nuo 2022 metų vasario mokytųsi klasėse: „Iki vasario jiems galiotų tos pačios sąlygos, kaip ir pagrindinio, vidurinio ugdymo klasių bei pirminio profesinio mokymo programų mokiniams. Tikimasi, kad iki vasario dauguma abiturientų bus pasiskiepiję. Nepadariusiems to, bus rekomenduojama reguliariai testuotis“, – kalbėjo J. Šiugždinienės patarėjas.

Tuo tarpu tęstinio profesinio mokymo mokiniams, aukštųjų mokyklų studentams, suaugusiųjų neformaliojo švietimo dalyviams ugdymas kontaktiniu būdu galimas tik tiems, kurie yra pasiskiepiję, persirgę arba reguliariai testuojasi.

Švietimo įstaigų darbuotojai, sako ministrės patarėjas, turės tikrintis sveikatą (atlikti testus) Vyriausybės nustatyta tvarka. Pasiskiepijusiems ar persirgusiems darbuotojams testavimas neprivalomas. Šiuo metu pagal pilną schemą jau yra pasiskiepiję daugiau kaip 73 proc. švietimo įstaigų darbuotojų.

Vis dėlto, švietimo įstaigų veiklos apribojimai gali būti įvedami tiek konkrečios mokyklos, tiek savivaldybės, tiek nacionaliniu lygiu.

Susirgus COVID-19 – galimas net mokymas namuose

Kas atsitiks, jei mokinys suserga COVID-19? Pasak D. Luko, kaip ir kitų ligų atveju, praleistos pamokos yra pateisinamos. Visgi, jeigu prognozuojama, jog gydymas užtruks daugiau nei mėnesį, gydytojų konsultacinė komisija galėtų svarstyti sprendimą dėl ugdymo namuose:
„Jeigu mokinys privalomai izoliuojasi, jam turės būti užtikrinamas ugdymas nuotoliniu būdu mokyklos nustatyta tvarka, bet ne ilgiau nei nustatytas izoliavimosi laikotarpis. Jei yra galimybė, mokinys gali būti nuotoliniu būdu pajungiamas prie kontaktiniu būdu vykstančio ugdymo, organizuojamas klasės hibridinis ugdymas.“

Iš ministerijos – žinios apie tai, kaip atrodys Rugsėjo 1-osios šventė ir mokslo metai: įprasta rutina tai pavadinti sunku

Jeigu privalomai izoliuotis teks mokytojui, moksleiviams tuo tarpu turės būti užtikrinamas nenutrūkstamas ugdymo procesas, švietimo įstaigai priimant individualų sprendimą: atitinkama klasė ar klasės pereina į nuotolinį mokymą, paskiriamas pavaduojantis mokytojas, mokytojas prisijungia per nuotolį ar pan.

D. Luko teigimu, mokyklos turės laikytis kelių saugaus ugdymo organizavimo principų. „Mokiniai, Vyriausybės nustatyta tvarka, nepriklausomai nuo epideminės situacijos lygio, galėtų savanoriškai testuotis vienu iš pasirinktų būdų – kaupiniai, antigenai ar savikontrolė. Taip pat neįgijusiems imuniteto darbuotojams Vyriausybės nustatyta tvarka privaloma reguliariai testuotis“, – kalba ministrės patarėjas.

Be to, mokyklos turės rekomenduoti mokiniams nuo 12 metų bei mokytojams savanoriškai skiepytis. Galiausiai, pagal valstybės lygio ekstremaliosios situacijos operacijų vadovo nustatytas sąlygas, reikės laikytis socialinės distancijos, klasių, grupių, srautų nesimaišymo, vėdinti ir dezinfekuoti patalpas, patalpose, vežant mokinius autobusais laikytis kaukių dėvėjimo rekomendacijų

Rugsėjo 1-osios šventė: renginys galės vykti ir lauke, ir viduje, tačiau yra keletas taisyklių

„Ar mokyklose bus galima organizuoti Rugsėjo 1-osios šventes? Taip. Pagal Vyriausybės nustatytus reikalavimus, kurie galioja iki rugsėjo 13 dienos, atviroje erdvėje vykstančių renginių dalyvių skaičius neribojamas, o kai renginio trukmė iki 2 val. – leidžiama jį stebėti stovint“, – sako D. Lukas.

Rugsėjo 1-oji

Rugsėjo 1-oji

Jei šventėje dalyvauja daugiau kaip 500 žmonių, juos reikia skirstyti į sektorius, kad srautai nesimaišytų. Ministrės patarėjo nuomone, didesni nei 500 žmonių susibūrimai Rugsėjo 1-osios šventėje šiemet sunkiai įmanomi, mat tikriausiai, kaip ir pernai, ne visi mokiniai dalyvaus šioje šventėje ir daugelis bus iš karto kviečiami į klases, kur mokslo metų pradžią pasitiks su savo auklėtojais.

Jei šventė numatoma patalpoje, joje taip pat be srautų skirstymo gali dalyvauti iki 500 žmonių, tačiau negalima užpildyti daugiau kaip 75 proc. sėdimų vietų. Visgi, turint galimybių pasus, šis reikalavimas nebus taikomas. Taip pat viduje bus privaloma dėvėti kaukes, o lauke jos rekomenduojamos, jei neišlaikomas 2 m. atstumas.

Šaltinis: delfi.lt

Share This Post

Rašyti komentarą