Klaipėdos uoste išbandyta naujos kartos Lietuvoje sukurta naftos teršalų neutralizavimo technologija

Klaipėdos uoste pirmą kartą realiomis sąlygomis išbandyta nauja, Klaipėdos universiteto mokslininkų sukurta technologija naftos teršalams rinkti ir neutralizuoti. Manoma, kad ateityje šis būdas bus naudojamas ne tik Lietuvoje, bet ir visame pasaulyje.

Klaipėdos jūrų uostas / D. Umbraso/LRT nuotr.

Technologija yra visiškai originali, sako jos kūrėjai.

„Ši technologija yra originali, tai inovacija, nes buvo atlikta didžiulė patentinė paieška, užsienio ekspertai ieškojo analogų, jie su mūsų idėja dirbo apie porą mėnesių ir jų galutinis pasiūlymas buvo patentuoti šį išradimą, tą mes ir padarėme – pateikėme paraišką nacionaliniams patentų biurui ir Europos patentų biurui“, – trečiadienį Klaipėdoje žurnalistams sakė kuriamos biotechnologijos mokslinės grupės vadovė Tatjana Paulauskienė.

Anot jos, šiuo metu vyksta patento paraiškos vertinimas.

Uosto laivyno bazės akvatorijoje trečiadienį įvykusių pratybų metu imituotas naftos produktų išsiliejimas, kurie buvo surinkti natūralios kilmės sorbentu – hidrofobizuotais šiaudais su iš Baltijos jūros išskirtais naftą skaidančias mikroorganizmais. Bandymų rezultatai turėtų paaiškėti po kelių dienų, ištyrus vandens ėminius, gavus nepriklausomos laboratorijos išvadas ir atlikus jų analizę.

Klaipėdos jūrų uostas / D. Umbraso/LRT nuotr.

Tik tada bus galima galvoti apie naujo produkto pardavimus, sako T. Paulauskienė.

„Pirmiausiai bus produkto dizainas, kad produktas būtų patogus vartotojui, kad greitai ir efektyviai jį būtų galima naudoti, o kitas apsektas – utilizavimas, panaudotą sorbentą reikės laikyti specialiose vietose, kol mikroorganizmai pilnai suskaidys teršalus“, – teigė ji.

Pasak mokslininkės, šį produktą klientai galėtų naudoti ne tik uosto įmonės, bet ir sausumoje esančios bendrovės, kurių veikla susijusi su naftos produktais ir jų transportavimu.

Vienu iš produkto naudotojų gali būti kūrimo procese su mokslininkais bendradarbiavusi Klaipėdos valstybinio jūrų uosto direkcija, sako jos vadovas Algis Latakas.

„Incidentų metu cheminių medžiagų vandenyje mes naudoti negalime, todėl šiandien ir vyksta šios pratybos, galbūt pagaliau rasime natūralų teršalų skaidymo variantą, ne tik mechaniniu būdu. Nuo pat pradžių į visa tai žiūrėjome labai rimtai“, – trečiadienį Klaipėdoje žurnalistams sakė jis.

Klaipėdos universiteto rektorius Artūras Razbadauskas sako, kad naują technologiją kūrė aukštosios mokyklos atžalinė įmonė (spin-off) „Inobiostar“, kuri iš naujo produkto gali gauti milijonines pajamas.

„Tai intelektinės nuosavybės klausimas. Pavyzdžiui, jų produktas pretenduoja į dešimt milijonų dolerių, jeiggu jis bus patentuotas, jeigu kažkas jį pirks – tokia vertė rinkoje, daug šansų, kad technologiją kažkas įsigys. Kol kas ji turi tik nacionalinį patentą, o kai turės europinį, bus labai arti tokių pardavimų, gali atsirasti ir investuotojai iš viso pasaulio. Pasaulis eina žaliąja linkme, natūralus produktas turi gerą perspektyvą“, – kalbėjo A. Razbadauskas.

Šaltinis: lrt.lt

Share This Post

Rašyti komentarą