Kol Dubajuje diplomatai ieško sprendimų COP28 klimato derybų konferencijoje, o metai, kaip prognozuojama, bus karščiausi per visą istoriją, 1 447 mokslininkai ir akademikai pasirašė atvirą laišką, kuriame ragina visuomenę imtis bendrų veiksmų, kad būtų išvengta skaudžių klimato kaitos pasekmių, skelbia „The Guardian“.
„Kad ir kur būtumėte, tapkite klimato kaitos aktyvistu, – raginama laiške, kurį pirmadienį paskelbė klimato aktyvistų grupė „Scientist Rebellion“. – Prisijunkite prie grupių, siekiančių politinių sprendimų, kurie padėtų užtikrinti geresnę ateitį, arba įkurkite tokias grupes. Susisiekite su grupėmis, kurios veikia jūsų gyvenamojoje vietoje, sužinokite, kada jos renkasi, ir dalyvaukite jų susitikimuose.“
COP28 / AP nuotr.
Pasak laiško autorių, norint sukurti gyvenimui tinkamą ateitį, klimato kaitą stabdantys veiksmai turi tapti ne kažkuo, ką daro kiti, o kažkuo, ką darome mes visi.
Laiškas paskelbtas tuo metu, kai Jungtiniuose Arabų Emyratuose, naftos turtais spindinčioje šalyje, pasaulio valstybių atstovai ginčijasi, ar palaipsniui atsisakyti, ar visgi tik sumažinti šiltnamio efektą sukeliančių dujų iškastinio kuro, kuris yra pagrindinė klimato kaitos priežastis, naudojimą.
Oro tarša / AP nuotr.
Prieš COP28 JT paskelbė griežtą įspėjimą, kad anglies dioksido mažinimo politika yra tokia neadekvati, kad šį šimtmetį gali būti pasiektas 3 laipsniais didesnis nei ikipramoninio laikotarpio atšilimas – dvigubai daugiau nei 1,5 laipsnio riba, kuri, kaip sutarta Paryžiaus klimato susitarime, padėtų išvengti katastrofiškiausių besikeičiančio klimato padarinių.
COP28 / AP nuotr.
„Nė viena šalis nesiima veiksmų, kurie atitiktų 1,5 laipsnio kelią, – rašoma mokslininkų laiške. – Tolesnis ėjimas šiuo keliu reikš neapsakomas kančias. Didelės mūsų planetos dalys taps netinkamos gyventi, dėl to atsiras šimtai milijonų pabėgėlių, beprecedentis badas ir sunkūs politiniai konfliktai.“
„Turime skubiai atsisakyti iškastinio kuro, tačiau „COP28“ pirmininkauja naftos bendrovės generalinis direktorius“, – priduriama laiške.
COP28 / AP nuotr.
„Kažkada galvojome, kad rašyti paveikius straipsnius gerai vertinamuose žurnaluose arba skelbti JT ataskaitas yra svarbiausia, kad būtų pateikti įrodymai apie sparčiai besikeičiantį klimatą, – sakė Ahmedabado universiteto Pasaulinio aplinkos ir energetikos centro docentė Minal Pathak. – Bet, matyt, tai neveikia, tiesa? Arba neveikia taip, kaip turėtų veikti. Tad ko iš tikrųjų reikia, kad imtumėmės veiksmų?“
Šaltinis: lrt.lt