Dramatiškas reginys Pietų vandenyne: užfiksuotas didžiausias ledkalnis pasaulyje, jį stebi ir kosminiai palydovai

Världens största isberg är på drift från Antarktis.

Praėjusį savaitgalį, sekmadienį, vienas gamtos fotografas per kelionę Pietų vandenynu užfiksavo didžiausią pasaulyje ledkalnį A23a. Milžiniškas ledkalnis, maždaug tris kartus didesnis už Niujorką, padedamas stiprių vėjų ir srovių, dreifuoja pro šiaurinį Antarktidos pusiasalio galą, rodo palydovinės nuotraukos

Nuo 1986 metų, kai atskilo nuo Vakarų Antarktidos Filchnerio – Ronės šelfinio ledyno, ledkalnis, kuriame kadaise buvo įsikūrusi sovietų mokslinių tyrimų stotis, anksčiau buvo užplaukęs ant seklumos, kai jo pagrindas įstrigo Vedelio jūros dugne.

Ledkalnis A23a.
Ledkalnis A23a.

„Čia yra A23a ledkalnis, šiuo metu didžiausias ledkalnis pasaulyje. 4 tūkst. kvadratinių kilometrų ploto.

Jau kelias valandas plaukiame palei jį. Jo aukštis 400 metrų, pačiame aukščiausiame taške, kuris yra dvigubai aukštesnis už mūsų laivo ilgį, jūs matote tik jo viršūnę.

Ledkalnis A23a.
Ledkalnis A23a.

Šis objektas daugiau nei prieš 35 metus atskilo nuo Filchnerio ledo šelfo Vedelio jūroje. Galiausiai jis išsilaisvino ir pateko į Pietų vandenyną.

Neįtikėtina. Gamtos jėgos, keičiančios mūsų aplinką, tokios galingos. Tai tęsis ir tęsis, ir taip amžinai. 40 jūrmylių ilgio“, – kalbėjo gamtos fotografas Robas Suistedas.

Primename, kad spalio ir lapkričio mėnesiais „Copernicus Sentinel-1A“ palydovo užfiksuotose nuotraukose buvo matyti, jog ledkalnis plūduriuoja netoli Žoinvilio (Joinville) salos Antarktidoje.

Ledkalnis A23a užfiksuotas iš kosmoso.
Ledkalnis A23a užfiksuotas iš kosmoso. FOTO: Scanpix

Palyginimui, šis ledkalnis yra maždaug tris kartus didesnis už Londoną, arba 10 kartų didesnis už Vilnių.

Vis dėlto, padedamas vėjų, srovių, šiltėjančio klimato ir kitų veiksnių šis gigantiškas, beveik trilijoną tonų sveriantis ledkalnis, ėmė sparčiai dreifuoti palei šiaurinį Antarktidos pusiasalio galą Pietų vandenyno link.

Ledkalnis A23a užfiksuotas iš kosmoso. EU/Copernicus Sentinel-1 nuotr.
Ledkalnis A23a užfiksuotas iš kosmoso. EU/Copernicus Sentinel-1 nuotr. FOTO: Scanpix

Kaip „Reuters“ teigė Britų Antarktidos tyrimų tarnybos mokslininkas, glaciologas Oliveris Marshas, milžiniškas ledkalnis, įgavęs pagreitį ir padedamas srovių, galiausiai pateks į Pietų vandenyno taip vadinamąją „ledkalnių alėją“, kurioje atsiduria didelė dalis atskilusių ledkalnių.

„Laikui bėgant ledkalnis suplonėjo, tapo labiau plūduriuojantis, atsiplėšė nuo jūros dugno ir yra stumiamas vandenyno srovių“, – sakė O. Marsh.

Ledkalnis A23a.
Ledkalnis A23a.

Šiuo metu didžiausias, o tuo pačiu ir seniausiais pasaulyje ledkalnis yra Antarktidos pusiasalio šiauriniame iškyšulyje.

Kaip anksčiau pranešė BBC, pirmieji požymiai apie ledkalnio „A23a“ judėjimą pastebėti dar 2020 metais.

Nors šiuo metu tai yra didžiausias ledkalnis pasaulyje, jis nėra rekordinio dydžio.

Ledynai Antarktidoje.
Ledynai Antarktidoje. FOTO: Scanpix

Mokslininkai teigia, kad didžiausias pastarųjų metų ledkalnis, kodiniu pavadinimu „A76“, buvo 4320 kvadratinių kilometrų ploto. Šis ledkalnis 2021 metais taip pat atitrūko nuo Vakarų Antarktidos. Palyginimui, ledkalnio „A76“ dydis yra sulig Maljorkos sala Viduržemio jūroje.

Ledkalnis A23a.
Ledkalnis A23a.

Pasak NASA mokslininko Chado Greene’o, toks didelis ledkalnis kaip „A23a“ nuo vieno iš ledo šelfų Antarktidoje atitrūksta maždaug kartą per dešimtmetį. Tuo tarpu Filchnerio-Ronės ledo šelfe tokių įvykių pasitaiko tik maždaug kartą per 50 metų.

„Tačiau ne visada tokie ledkalniai ištirpsta greitai – užstrigę jūros dugne jie gali tūnoti vienoje vietoje dešimtmečius“, – BBC teigė Ch. Greenas.

Ledkalnis A23a.
Ledkalnis A23a.

Šaltinis: delfi.lt

Share This Post

Rašyti komentarą