Vyriausybė Žemaitijoje steigs Germanto regioninį parką

Pirmajame naujų metų Ministrų kabineto posėdyje planuojama priimti sprendimą dėl naujo regioninio parko įsteigimo Telšių ir Plungės rajonuose.

Germanto ežeras

Aplinkos ministerijos teigimu, įsteigti Germanto regioninį parką pasiūlė vietos gyventojų atstovai, o Telšių rajono savivaldybės taryba šiai iniciatyvai pritarė dar 2022 metų spalį.

Naujos saugomos teritorijos pagrindu taptų Germanto kraštovaizdžio draustinis – vienas patraukliausių objektų Žemaitijoje. Tai vienas pirmųjų draustinių Lietuvoje, įsteigtas prieš beveik 60 metų siekiant išsaugoti vidurio Žemaitijos aukštumoms būdingą kraštovaizdį su ežerų kompleksu.

Anot Aplinkos ministerijos, preliminariai naujasis parkas apimtų esamus Germanto kraštovaizdžio, Buožėnų ir Vilkaičių geomorfologinius draustinius. Į šią teritoriją taip pat patektų dalis itin vertingų gamtinių teritorijų, Europos Bendrijos svarbos buveinių, vertingų miškų, kurie yra už minėtų draustinių ribų.

Į siūlomą Germanto regioninio parko teritoriją ketinama įtraukti ir Gelžio ežerą, Kantaučių apylinkes.

Planuojama, kad naujos saugomos teritorijos plotas siektų iki 10,5 tūkst. hektaro. Tikslus plotas ir konkrečios ribos paaiškėtų planavimo metu.

Aplinkos ministerijos duomenimis, siūlomoje steigti teritorijoje yra apie 190 sodybų, į ją patenka ir keturi draustiniai su maždaug 50 sodybų.

„Savivaldybės administracijos darbuotojai ir Žemaitijos nacionalinio parko direkcijos direktorius vyko pas gyventojus ir tiesiogiai informavo apie planus steigti regioninį parką“, – nurodoma Vyriausybei pateiktuose dokumentuose.

Į regioninio parko teritoriją pateksiančios žemės savininkams žadama išmokėti kompensacijas už nuostolius, patirtus dėl ūkinės veiklos apribojimų. Kai kuriais atvejais gali būti siūloma privačią žemę išpirkti.

Lietuvoje iš viso yra 30 regioninių parkų ir penki nacionaliniai parkai. Bendrai saugomos teritorijos užima 18,3 proc. viso šalies ploto.

Šaltinis: lrt.lt

Share This Post

Rašyti komentarą