Australija uždraus vaikams naudotis socialiniais tinklais, įvesdama potencialią 16 metų amžiaus ribą, antradienį paskelbė ministras pirmininkas, žadėdamas pakelti vaikus nuo išmaniųjų įrenginių ir nuvesti juos į futbolo aikštes.
Federalinis įstatymas dėl socialinių tinklų uždarymo vaikams bus pateiktas dar šiemet, sakė Anthony Albanese`is.
Socialinių tinklų poveikį jaunimui jis pavadino rykšte.
Dėl amžiaus, nuo kurio būtų leidžiama prisijungti prie tokių tinklų kaip „Facebook“, „Instagram“ ir „TikTok“, dar nenuspręsta, bet tikimasi, kad riba bus tarp 14 ir 16 metų, sakė A. Albanese’is.
Anthony Albanese`is / AP nuotr.
Asmenine ministro pirmininko nuomone, amžiaus riba turėtų būti 16 metų.
Artimiausiais mėnesiais bus išbandomos amžiaus patikrinimo priemonės, nurodė centro kairiųjų lyderis. Vis dėlto analitikai abejoja, kad techniškai įmanoma internete įvesti amžiaus cenzą.
„Noriu, kad vaikai pakiltų nuo savo įrenginių ir eitų į futbolo aikštes, plaukimo baseinus ir teniso kortus, – nacionaliniam transliuotojui ABC sakė A. Albanese`is. – Norime, kad jie patirtų tikrų įspūdžių su tikrais žmonėmis, nes žinome, kad socialinė žiniasklaida daro socialinę žalą.“
„Tai rykštė. Žinome, kad tai turi pasekmių psichinei sveikatai“, – pridūrė jis.
Australijos konservatorių opozicijos lyderis Peteris Duttonas sakė paremsiantis amžiaus limitą.
„Dėl kiekvienos delsimo dienos (…) vaikai lieka neapsaugoti nuo socialinės žiniasklaidos daromos žalos“, – sakė jis.
Mokiniai / E. Blažio / LRT nuotr.
„Lengva apeiti“
Tačiau neaišku, ar egzistuoja technologija tokiems draudimams patikimai įgyvendinti, sakė Melburno universiteto profesorius adjunktas Toby Murray.
„Jau žinome, kad dabartiniai patikrinimo metodai yra nepatikimi, juos pernelyg lengva apeiti, o (kitais atvejais) kyla pavojus vartotojų privatumui“, – pabrėžė jis.
Analitikai įspėja, kad amžiaus limitas gali ir nepadėti vaikams.
„Gali būti padaryta rimtos žalos neleidžiant jaunimui prasmingai, sveikai dalyvauti skaitmeniniame pasaulyje“, – sakė Danielis Angusas, vadovaujantis skaitmeninės žiniasklaidos tyrimų centrui Kvynslando technikos universitete.
„Yra logikos nustatant ribas (…) jaunimo naudojimuisi, tačiau jaunimas nėra problema ir jaunimo reguliavimu nesprendžiama skubesnė užduotis reguliuoti neatsakingas socialinės žiniasklaidos platformas. Socialinė žiniasklaida yra neišvengiama jaunimo gyvenimo dalis“, – sakė Adelaidės universiteto švietimo sociologė Samantha Schulz.
Ministras pirmininkas sakė, jog tėvai tikisi reakcijos į patyčias internete ir žalingą turinį socialiniuose tinkluose.
„Šios socialinės žiniasklaidos kompanijos galvoja, kad yra aukščiau visų, – interviu radijui sakė A. Albanese`is. – Na, jos turi socialinę pareigą, o šiuo metu jos nevykdo. Mes pasiryžę užtikrinti, kad jie ją vykdytų.“
Australija yra pasaulinių pastangų reguliuoti socialinės žiniasklaidos platformas priešakyje. Šalies institucija, atsakinga už saugumą internete, dėl skelbiamo turinio ginčijasi su Elono Musko tinklu „X“.
Šaltinis: lrt.lt