Mokslininkų ginčas: paukštis kivis ilgainiui susitraukė ar išaugo?

Paukštis_kivis_Naujoji_ZelandijaNaujojoje Zelandijoje atrasta 19-16 mln. metų amžiaus fosilija, panaši į paukštį kivį, pateikė įrodymų, kad kivis gali būti ne nykštukinis tolimo protėvio palikuonis, o paukštis, išsivystęs iš mažo priešistorinio paukščio.

Kiviai (lot. Apteryx) – strutinių paukščių (Struthioniformes) būrio, monotipinės kivinių (Apterygidae) šeimos gentis.

Tai naktiniai, vištos didumo paukščiai, jų patinai mažesni už patelę. Kūnas apaugęs ilgomis, panašiomis į plaukus plunksnomis. Sparnai beveik visai išnykę, uodegos nėra. Patelė stambesnė už patiną, ji deda tik vieną labai didelį kiaušinį. Peri ir jauniklį vedžiojasi patinas.

Kiviai minta kirmėlėmis, vabzdžių lervomis. Maisto ieško vadovaudamiesi jautria klausa ir gera uosle. Šie paukščiai sparčiai nyksta dėl žmonių ūkinės veiklos.

Tai vienintelis paukštis visame pasaulyje, turintis nosies „šnerves“ savo snapo gale.

Ar kiviai susitraukė?

Kiviai yra labai mėgstami plėšrūnų – apie 95 procentus jauniklių žūva nuo kačių. Maždaug prieš 1000 metų, Naujojoje Zelandijoje buvo 12 mln. kivių, iki 1923 metų šis skaičius sumažėjo iki 5 mln., o iki 1990-ųjų liko tik 70 000 kivių.

Yra penkios išlikusios kivių rūšys, dar tebegyvuojančios salose aplink Naująją Zelandiją.

„Vienas iš skiriamųjų kivio bruožų yra tai, jog jis deda labai didelius kiaušinius, palyginus su jo pačio kūno dydžiu. Kiaušinis sudaro ketvirtadalį kivio kūno svorio bei užima didžiąją dalį paukščio dydžio, – sakė vienas iš tyrimo autorių,  prof. Trevor’as Worthy iš Flinders’o universiteto Adelaidėje,.- Profesorius Stephen’as Gould’as 1986-aisiais savo esė, kurioje aiškinosi kivių kiaušinių dydžio kilmę, iškėlė hipotezę, kad kiviai kilę iš didelių, į stručius moa panašių protėvių, ir evoliucionuodami jie „susitraukė“.
Tačiau naujai atrastas kivi paukštis, pavadintas Proapteryx micromeros, užginčijo šią idėją.

Proapteryx micromeros fosilija buvo rasta šalia Saint Bathans miesto, Naujojoje Zelandijoje, 2012 metais.

Protėviai buvo dar mažesni

Maždaug 234-377 gramų svorio, ankstyvajam Miocenui priklausantis paukštis buvo itin panašus į Apteryx oweni – mažiausią vis dar egzistuojančios kivių rūšies individą.

Rasta fosilija rodo, jog tai mažas paukštis, siekiantis vos trečdalį šiandien gyvuojančio paukščio kivi dydžio. Tai rodo, jog kivis, priešingai nei buvo manyta, evoliucionuodamas išaugo, o ne sumažėjo. Mioceno laikotarpyje tokia vystymosi tendencija – kuomet individas evoliucionuoja link didesnio svorio – buvo būdinga daugeliui paukščių“, – aiškino vyresnysis tyrimo autorius, prof. Paul Scofield’as iš Kenterbrio muziejaus.

Išvadose taip pat yra genetiniai įrodymai, jog kivis yra susijęs su Australijos emu – eminių šeimos paukščiu, o ne Naujosios Zelandijos moa, taigi manoma, jog į Naująją Zelandiją kivio protėviai galėjo tiesiog atskristi iš Australijos, kol emu paukščiams dar nebuvo sunykę sparnai.

Šaltinis: technologijos

Share This Post

Rašyti komentarą