„Discovery“ visus sukėlė ant kojų: rodys, kaip žmogų praryja anakonda

AnakondaTelevizijos kanalo „Discovery“ laidos „Suvalgytas gyvas“ anonsas sukėlė didžiulį ažiotažą. Anonsuojama, kad laidos vedėjas bus gyvas prarytas vienos galingiausių gyvačių – milžiniškos žaliosios anakondos. Televizijos kanalas atskleidžia daugiau detalių, kaip ir kodėl buvo filmuojama laida „Suvalgytas gyvas“ (angl. Eaten Alive), kurią Lietuvos žiūrovai galės pamatyti gruodžio 21 d., 23 val.

Laida „Suvalgytas gyvas“ pasakoja apie gyvačių tyrinėtoją ir aplinkosaugininką Paulą Rosolį, kuris savo karjerą pašventė studijoms apie žaliąją anakondą. P. Rosolis, knygos „Dievo Motina: nepaprasta kelionė į nepažymėtus Vakarų Amazonijos intakus“ (Mother of God: An Extraordinary Journey into the Uncharted Tributaries of the Western Amazon), daugiau nei dešimtmetį specializuojasi tyrinėjimuose Vakarų Amazonijoje. Jis stengiasi atkreipti visuomenės dėmesį į atogrąžų miškus Peru, kur veisiasi žaliosios anakondos. Šios Amazonijos plėšrūnės yra vienos didžiausių ir galingiausių gyvačių visame pasaulyje.

Leidosi praryjamas, kad atkreiptų dėmesį į anakondų apsaugą

Šią vasarą filmavimo komanda kartu su P. Rosoliu leidosi į daugiau nei šešiasdešimt dienų trukusią ekspediciją po paslaptingą ir atokią vietą Amazonijos džiunglėse, vietinių vadinamą „plaukiojančiu mišku“.

Koks gali būti geresnis būdas šokiruoti visuomenę nei savo gyvybę patikėti didžiausiai pasaulio gyvatei – žaliajai anakondai?

Paulas Rosalis

Būtent čia, Paulo manymu, karaliauja žaliosios anakondos ir tai turbūt yra vienintelė vieta pasaulyje, kur šiuos didingus ir nepagaunamus gyvūnus galima tyrinėti natūraliomis sąlygomis. Ankstesnėje ir iki tol vienintelėje Paulo ekspedicijoje į šį atskirtą Amazonijos kampelį jam beveik pasisekė pagauti anakondą. Gyvačių tyrinėtojas mano, kad tai galėjo būti pati didžiausia anakonda, kurios ilgis galėjo siekti iki devynių metrų. Tačiau plėšrūnė išslydo mokslininkui iš rankų ir vos nenusitempė jo į miško gilumą. Šios ekspedicijos metu P. Rosalis pabandė padaryti tai, ko nepavyko niekam ligi šiol, – būti suvalgytas gyvas.

Filmų kūrėjas Paulas Rosolis / „Discovery“ laidos anonso stopkadras

Filmų kūrėjas Paulas Rosolis / „Discovery“ laidos anonso stopkadras
© Stopkadras/Youtube.com

Anakondų ekspertas taip rizikavo norėdamas gauti mokslinės medžiagos apie anakondos organizmo susitraukimus ir jų galią. Šiuo eksperimentu jis taip pat tikėjosi atkreipti pasaulio dėmesį į Amazonijos bei anakondų išsaugojimą.

„Savo akimis mačiau, kaip atogrąžų miškai yra niokojami. Šis reiškinys yra taip plačiai paplitęs, kad mes galbūt išties esame paskutinė karta, kuri dar gali juos išgelbėti. Žmonės privalo atsibusti ir suprasti, kas vyksta iš tiesų, – pasakojo Rosolis. – Koks gali būti geresnis būdas šokiruoti visuomenę nei savo gyvybę patikėti didžiausiai pasaulio gyvatei – žaliajai anakondai?“

Komanda saugojo ir gyvatės, ir mokslininko gyvybes

Jam antrino biologas Shawnas Heflicas: „Neįtikėtina, jog yra taip mažai žinoma apie šią milžinišką plėšrūnę. Ši nuostabi ir paslaptinga gyvatė, žalioji anakonda, yra gyvūnas, apie kurį sukurta daugybė mitų ir legendų“.

Eksperimento metu svarbiausia Rosaliui buvo apsisaugoti nuo anakondos susitraukimų ryjant ir išvengti patekimo giliau į plėšrūnės kūną. Dėl šios priežasties jam buvo pasiūtas specialus apsauginis kostiumas. Jį gamino pats Rosalis, inžinieriai ir herpetologai – zoologai, specializuojantys varliagyvių ir roplių tyrinėjimuose.

Televizijos kanalas „Discovery“ užtikrina, kad abu eksperimento dalyviai – Paulas ir milžiniška žalioji anakonda – yra gyvi ir sveiki.

Citata

Didžiausias užfiksuotas slėgis, susitraukiant anakondai, buvo daugiau nei 620 528 paskalių (arba daugiau nei 6,3 kilogramai į vieną kvadratinį centrimetrą). Tai prilygsta slėgiui, kurį sukeltų mokyklos autobusas, uždėtas ant žmogaus krūtinės. Tramdydamos auką, anakondos pasitelkia savo įspūdingą dydį ir jėgą, tad Paulas rizikavo savo gyvybe.

Filmų kūrėjas Paulas Rosalis / „Discovery“ laidos anonso stopkadras

Filmų kūrėjas Paulas Rosolis / „Discovery“ laidos anonso stopkadras

© Stopkadras/”Discovery”

Šaltinis: grynas.lt

Vis dėlto, būtent šis eksperimentas leido jam geriau susipažinti su anakondos medžiojimo ir rijimo ypatumais bei iš arti pamatyti, kaip veikia šių įspūdingų plėšrūnių vidaus organai.

Saugumas eksperimento metu buvo tiek P. Rosolio, tiek televizjos kanalo „Discovery“ pagrindinis prioritetas. Eksperimento filmavimo metu dalyvavo herpetologas, gydytojas bei biomedicinos ir mechanikos inžinieriai, kurie saugojo gyvatės ir mokslininko gyvybę. Televizijos kanalas „Discovery“ užtikrina, kad abu eksperimento dalyviai – Paulas ir milžiniška žalioji anakonda – yra gyvi ir sveiki.

Lietuvos žiūrovai laidą „Suvalgytas gyvas“ galės pamatyti gruodžio 21 d., 23 val. per televizijos kanalą „Discovery“.

Share This Post

Rašyti komentarą