Nepadės nei elektromobiliai, nei atsinaujinantys energijos ištekliai – „OPEC“ skelbia neįtikėtinas prognozes apie milžinišką naftos poreikį

nafta3„Pasaulinė naftos paklausa per ateinančius penkerius metus pasieks dar neregėtas aukštumas ir šio proceso nesustabdys net auganti elektromobilių paklausa“ – teigiama naujausioje „Opec“ ataskaitoje.


©pixabay.com | CC0

Ši prognozė gali gerokai nuvilti aplinkosaugininkus ir verčia abejoti teorija, kad naftos kompanijų turimos iškastinių išteklių atsargos „greitai taps nereikalingomis“. Metinė „Opec“ ataskaita rodo, kad gamybos apimtys reikšmingai didės.

Numatoma, kad didžioji dalis naftos produktų augimo bus iš tų šalių, kurios nepriklauso „Opec“. Pagrindiniai lyderiai bus JAV esančios skalūnus išgaunančios kompanijos, taip pat Kinija ir Indija – šiose šalyse sparčiai didėja energijos paklausa.

„Opec“ numato, kad iki 2040 metų pasaulinė naftos paklausa kasmet sieks beveik 112 mln. barelių per dieną. Labiausiai šis naftos produktų poreikis priklausys nuo augančio transporto ir naftos-chemijos produktų poreikio. Numatoma, kad naftos paklausa nuolatos augs ir šių metų augimo prognozė yra netgi didesnė, nei buvo prognozuojama praėjusiais metais.

Nepaisant įvairių aplinkosauginių organizacijų, šalių vyriausybių ir piliečių reiškiamo susirūpinimo klimato kaita, akmens anglių naudojimas ir toliau sieks rekordines aukštumas. „Opec“ suskaičiavo, kad nors „OECD“ (EBPO-Ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizacijos šalys, tarp kurių yra ir Lietuva aut. past.) šalyse iki 2040 metų anglių naudojimas sumažės trečdaliu, tačiau besivystančiose šalyse jų poreikis padidės 20 %. Tai reiškia, kad šios šalys sudegins 5 kartus daugiau anglies, nei vakarų šalys.

Pasaulinis aviacijos sektorius bus sparčiausiai augantis naftos produktų vartotojas. Skaičiuojama, kad šis sektorius iki 2040 metų, kasmet sunaudojamų naftos produktų kiekį didins vidutiniškai po 2,2 %. Visgi, didžiausi bendri naftos produktų sunaudojimo laurai priklausys kelių transporto sektoriui.

Skaičiuojama, kad pasaulinis automobilių skaičius keliuose išaugs nuo 1,1 mlrd. iki 2,4 mlrd. 2040 metais. Remiantis pagrindiniu „Opec“ scenarijumi matyti, kad 2040 metais gana nedidelis kiekis šių transporto priemonių bus elektrinės – jų turėtų būti apie 320 mln. Pagal kitą scenarijų, kuriame numatomas itin spartus elektromobilių augimas, šių transporto priemonių 2040 metais turėtų būti 720 mln.

Taip pat teigiama, kad jei elektromobilių paklausa bus didelė, tada naftos poreikis nepasieks 112 mln. barelių per dieną – sieks „tik“ 111,7 mln. barelių per dieną.

„Opec“ taip pat numato mažėjančią rinkos dalį, tenkančią dyzelinėms transporto priemonėms. Pirmiausiai dėl pastaraisiais metais vis besitęsiančio „dyzelgeito“ skandalo ir automobilių gamintojų pareiškimų, kuriuose jie teigia, kad keičia savo strategijas ir orientuosis į elektromobilius.

Atsinaujinančios energijos gamyba taip pat sparčiai augs. Visgi, remiantis „Opec“ ataskaitos duomenimis, atsinaujinanti energija bendrame pasauliniame energijos sunaudojime 2040 metais sudarys tik 20 %.

Kalbant apie naftos žaliavos kainas, tai jos nuo 2016 metų pabaigos, kai siekė 50 JAV dolerių, šių metų vasarą pakilo iki 80 JAV dolerių. Iš dalies tokį augimą nulėmė kartelinis susitarimas su Rusija, kuriuo buvo sutarta 18-ai mėnesių mažinti gamybą.

Nors „Opec“ nesiryžta prognozuoti kainų pokyčių, tačiau greičiausiai nesulauksime gerų žinių. Kiek anksčiau šį mėnesį „IEA“ (Tarptautinė energetikos agentūra aut. past.) perspėjo, kad ateinančiais mėnesiais naftos kainos kils į viršų.

Daugelis naftos kompanijų tikisi, kad didžiausias naftos poreikis bus 2030-aisiais. Ties šia data užplūsta keisti jausmai, ypač, kai prisimename apie visai neseniai paskelbtą JT klimato kaitos ataskaitą ir mokslininkų pareiškimus, jog iki 2035 metų turime imtis neatidėliotinų veiksmų, jei dar norime suvaldyti klimato kaitą. Kitu atveju jau bus per vėlu kažko imtis.

Grįžtant prie „Opec“ prognozių, jie numato, kad per ateinančius 10 metų didžiausiu naftos produktų augimu pasižymės Jungtinės Amerikos valstijos. Ataskaitoje teigiama, kad „naftos kiekis JAV labai stipriai išaugs 2018-20 metų laikotarpiu. Iš pradžių augimas bus nuosaikus, tačiau patį piką pasieks 2020 metų antroje pusėje.“

„Opec“ šalys taip pat pripažįsta, kad trumpuoju laikotarpiu JAV juos netgi įveiks, tačiau „Opec“ žvelgia į ilgąjį laikotarpį ir mato daug pozityvių ženklų. Tikimasi, kad iki 2040 metų pasaulinė naftos pasiūla išaugs nuo dabar esančių 34 % iki 40 %.

Turbūt tokia prognozė labai nestebina, ypač prisimenant tai, ką sistemingai daro JAV prezidentas D. Trumpas ir jo administracija. Pirmiausiai buvo pareikšta, kad JAV pakrantės turi būti laisvai prieinamos naftos platformoms, vėliau sekė labai rimti norai leisti išgauti naftą Arkties nacionaliniame laukinių gyvūnų prieglobstyje, o kur dar nuolatinis elektromobilių naudos neigimas bei iškastinio kuro pramonės subsidijavimas milijardinėmis sumomis. Kai daroma viskas, kad tik iškastinio kuro pramonė gyvuotų toliau, tokios „Opec“ prognozės yra daugiau natūrali išvada to, kas šiandien vyksta pasaulyje.

Šaltinis: technologijos.lt

Share This Post

Rašyti komentarą