Lietuvos geografų forumo, vykusio 2010 m. lapkričio 12 d. ir skirto Ričardui Baubinui atminti „Geografijos mokslas Lietuvoje: darbai ir perspektyvos“, R e z o l i u c i j a.
Minėdami Ričardo Baubino – vieno ryškiausių šio laikmečio geografų – jubiliejines gimimo metines, pagerbdami jo atminimą bei prisimindami darbus ir idėjas, forume susirinkę Lietuvos geografai, pagrindinių geografinių institucijų atstovai, suprasdami, kad geografijos mokslas Lietuvoje turi gilias tradicijas, o jo svarba šalies ūkiui, kultūrai ir visuomenės švietimui nuolat auga kartu su sisteminės geografinės informacijos poreikiu, teigia, kad esama geografijos mokslo padėtis Lietuvos mokslo ir studijų sistemoje netenkina nei geografų nei šalies visuomenės poreikių:
– geografijos mokslo vieta Lietuvos mokslų klasifikacijoje, institucinėje sistemoje ir geografijos samprata visuomenės sąmonėje neatitinka geografijos mokslo raidos tendencijų šiuolaikiniame pasaulyje;
– geografijos mokslo priskyrimas tik gamtos mokslams, įteisintas Lietuvos mokslo klasifikatoriuje, ne tik prieštarauja minėtoms tendencijoms, bet ir ima iš esmės trukdyti geografijos plėtrai Lietuvoje bei jos integracijai tarptautiniu lygiu;
– Lietuvoje nebeliko geografijos mokslo tyrimus koordinuojančios institucijos;
– nepaisant vis didėjančių visuomeninių geografinių tyrimų poreikio, dėl Lietuvos mokslo klasifikacijos trūkumų nėra galimybių organizuoti šios srities doktorantūros studijas ir rengti aukščiausios kvalifikacijos specialistus.
Lietuvos geografų forumo dalyviai, suvokdami geografijos mokslo integralumo išlaikymo būtinybę, siūlo:
- Geografija negali būti priskiriama vien gamtos, žemės („geo“) ar socialiniams mokslams, nes vienas svarbiausių šio mokslo bruožų yra integralūs gamtinių ir/ar visuomeninių sistemų tyrimai. Geografų nuomone, turėtų būti diskutuojama galimybė Lietuvos mokslo klasifikatoriuje išskirti integraliųjų mokslų sritį, kurioje būtų atstovaujama geografija su visomis jos šakomis.
- Atsižvelgiant į esamą situaciją, siūloma orientuotis į ES pripažintą Frascati klasifikaciją, išskiriant visuomeninės geografijos kryptį socialinių mokslų srityje, fizinių mokslų srityje įteisinant gamtinės geografijos (dabar – geografijos) kryptį. Tai išspręstų visuomeninės geografijos doktorantūros steigimo problemą. Būtina dar kartą kreiptis į atsakingas institucijas dėl mokslo klasifikacijos tobulinimo.
- Institucinėje mokslo ir studijų sistemoje geografinės mokslo ir studijų institucijos ir padaliniai neturi būti išimtinai gamtos mokslų institucijų dalis, kaip šiuo metu yra (tiek Vilniaus universitete, tiek ir Vilniaus pedagoginiame universitete visos geografinės katedros ir Kartografijos centras yra Gamtos mokslų fakultetų padaliniai, Geologijos ir geografijos institutas priklauso Gamtos tyrimų centrui (GTC); vienintelė išimtis yra Klaipėdos universitete, kur Socialinės geografijos katedra yra Socialinių mokslų fakulteto padalinys).
- Lietuvos teritoriją ir akvatoriją tiriantis geografijos mokslas savo reikšme prilygsta kitiems prioritetiniams valstybės mastu vadinamiems lituanistikos mokslams, todėl Lietuvoje tikslinga turėti reprezentacinį, valstybinį statusą turintį integralių Lietuvos geografinių tyrimų institutą (analogišką Lietuvos istorijos institutui), kuriame būtų apjungiami daugelio geografijos šakų tyrimai.
- Kaip alternatyva, apjungianti geografijos mokslą ir studijas, gali būti formuojamas savarankiškas Vilniaus universiteto Geografijos institutas (analogiškas šiuo metu egzistuojančiam Tarptautinių santykių institutui) kurį sudarytų geografiniai Vilniaus universiteto ir GTC Geologijos ir geografijos instituto padaliniai.
- Geografijos mokslas Lietuvoje per mažai žinomas visuomenėje. Būtina išnaudoti stipriausias geografijos savybes – jos integruotumą ir siūlyti geografų ekspertų paslaugas visuomenei ir valstybės institucijoms.
- Nežiūrint teigiamų pokyčių stiprinant geografijos dalyko reikšmę Lietuvos bendrojo ugdymo sistemoje, būtina ir toliau siekti formuoti adekvatų geografijos mokslo įvaizdį besimokantiems.
- Būtina stiprinti Lietuvos geografų draugijos veiklą, mažinant geografų šakinį susiskaidymą bei skleidžiant žinią apie geografijos mokslo reikšmę Lietuvoje.
Lietuvos geografų draugijos informacija
Giedrė
Solidu, rimta, drąsu! Šaunuoliai!
geografija jėga!
Labai puiku, kad sprendžiate ,bene, aktualiausias problemas:)
Jūratė
Pagaliau ir apie tai prabilome. Džiaugiuosi su visais geografais.IŠAUGOME
Pingback: altajus.net » Blog Archive » Lietuvos geografijos draugija – mano akimis